sobota, 16 sierpnia 2014

Metoda montażu na placu budowy - Budowa domów drewnianych

Zasadniczo stosuje się sposoby stawiania obiektów drewnianych: metoda na placu budowy, metoda prefabrykacji i metoda domów modułowych. najchętniej używana jest pierwsza z nich.

przy każdej metodzie budowy pierwszym etapem prac przed rozpoczęciem składania części z drewna zalanie podstawy oraz pierwszej warstwy posadzki betonowej. jeżeli chodzi o architekturę drewnianą fundamenty mogą być (ze względu na lekkość całej konstrukcji) znacznie mniejszych rozmiarów w porównaniu do typowej budowy domów murowanych przeważnie budynki drewniane posadowione są na tzw. płytach fundamentowych. To fundamenty w postaci 2-krotnie zbrojonej płyty żelbetowej usytułowanej na placu W trakcie ich zalewnia warto pamiętać o uprzednim zrobieniu podejść instalacji do wnętrza obiektu.

Metoda składania na placu
zadania powiązane z drewnem startują wraz z zatem stworzeniu tzw. płyty betonowej. w sposobie tworzenia obiektów montowanych na terenie prac materiał drzewny dowożone są w postaci pojedynczych elementów drewnianych. w początkowej fazie prac na przygotowanym podłożu betonowym przytwierdza się podwalinę, na niej zaś przytwierdzane kolejno ściany zewnętrzne i wewnętrzne. jeżeli nie ma poddasza użytkowe, na ścianach przytwierdzane dźwigary w pełni skratowane, a jeśli występuje - takie, w których pomiędzy częścią środkową skratowania istnieje pełnowartościowa przestrzeń użytkowa. W przypadku obiektów więcej niż 1-piętrowych przedtem tworzy się strop po czym powtarza się wcześniejsze czynności po to żeby na zbudownym stropie powstały ściany i zadaszenie. Przy opisanych wyżej rozwiązaniach trudno jest stworzyć ściankę kolankową, która nie odbierałaby pewnej przestrzeni na poddaszu. Chcąc wykonaćzbudować ściankę kolankową będącą przedłużeniem ścian parteru, należy stworzyć dłuższą główną konstrukcję elementów pionowych i konstrukcję stropu opierać w pewnej odległości od jej końca.

Metoda prefabrykacji
Na czym ona polega? Otóż na na plac dostarczane są gotowe elementy domów przygotowane wcześniej w fabryce. gotowe mogą być zarówno elementy ścian, stropu i dachu, jak i całe ściany. inny może być również stopień prefabrykacji. Czasami są to połączone ze sobą w zespoły elementy konstrukcyjne, np. z zewnętrzną warstwą płyty, czasami natomiast producenci tworzą kompletne prefabrykaty wraz z ociepleniem i warstwami wykończeniowymi, a nawet instalacjami prowadzonymi wewnątrz prefabrykatów. Budowa tego typu budynków potrafi trwać jedynie kilka dni.

Budowa domów modułowych
Najbardziej zaawansowaną metodą stawiania jest budowa domów modułowych. w tym sposobie producent oferuje wielkogabarytowe fragmenty domów. zdarza się, że są to nawet całe niewielkie obiekty. tworzenie takich domów polega na ich zestawieniu na miejscu. W tego rodzaju rozwiązaniach producenci często proponują swoim klientom moduły nawet z ich częściowym wyposażeniem. w tego rodzaju przypadkach możemy spotkać moduły toalet z białym montażem, pomieszczenia kuchenne z zestawami mebli czy wbudowane szafy, pawlacze itp. Rozwiązania prefabrykowane i modułowe są w dużej mierze bardzo wygodne. domy można wcześniej obejrzeć na wystawie u producenta, a po zamówieniu niemal po kilku dniach zamieszkać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz